Преди регистрацията на всяка марка, тя се публикува в бюлетина на Органа по регистрацията, като с тази публикация всички трети лица се считат за уведомени за намерението на лицето да регистрира марката си. Всеки притежател на по-ранна марка разполага с тримесечен срок, считано от датата на публикацията, в който може да подаде опозиция срещу регистрацията.
Най-честите основания за подаване на опозиция са по-ранни права на лице, притежаващо сходна или идентична марка, регистрирана за същата територия, за сходни или идентични стоки и услуги от Ницската класификация. Идентичността и сходството се преценяват за всеки конкретен случай, но практиката на съответните ведомства, както и съдебната практика, са въвели строги критерии за определяне на идентичност или сходство. Изследват се знаците в техния визуален, фонетичен и смислов аспект. Изследва се и сходството между заявените стоки и услуги. Най-базовият критерий, който се използва, е гледната точка на потребителя.
Винаги се прави преценка дали средният и умерено информиран потребител би допуснал, че стоките или услугите, означени със сравняваните знаци, се предлагат от един и същи търговец.
Процедурите по опозиция са дълги и скъпи, а решенията на органа по регистрация подлежат на съдебно обжалване. Поради тази причина е важно, да извършите предварително проучване преди да подадете заявка за регистрация на марката си. Ако вече притежавате регистрирана марка, единственият начин за ефективна защита на правата Ви, е възлагането на ежемесечен мониторинг на търговски марки на специалист, който да следи всички бази данни за подадени марки, които биха нарушавали правата Ви и да Ви уведоми своевременно.