Търговецът е този, който решава каква да бъде неговата марка. Някои предпочитат марката им да бъде слоган, други залагат на ярки образни елементи, някои марки се състоят само от една буква или цифра. Има различни видове марки и каква ще бъде Вашата, зависи само от маркетинговата Ви стратегия и позиционирането на пазара. Ето кои са най-популярните видове марки:

  1. Словна марка – тя се състои само от думи, цифри и препинателни знаци, които нямат специфичен шрифт и цвят на изписване. При тях закрилата е върху самата комбинация от думи, независимо как е изписана. Словна марка може да бъде дума, число, цял слоган или изречение.
  2. Фигуративни марки – състоят се изцяло от изображения;
  3. Комбинирани марки – те съдържат както словен елемент, така и изображения. Словна марка, изписана със специфичен шрифт или цвят, се третира като комбинирана, дори шрифтът да не е силно отличителен. Това са най-често заявяваните марки;
  4. Звукови марки – определен звук или мелодия може да бъде защитен като търговска марка, стига да може да бъде представен на аудиофайл, или чрез нотен запис;
  5. Мултимедийни марки – клипове могат да бъдат защитени като търговски марки;
  6. Марки с мотиви (Десен) – това са повтарящи се мотиви, като най-често се срещат в модната индустрия;
  7. Позиционни марки – при тях закрилата е върху самата позиция на знака върху стоката;
  8. Цвят или комбинация от цветове – стига да се достатъчно специфични и разпознаваеми;
  9. Триизмерни марки – обикновено представляват формата на стоката, когато тя е достатъчно специфична.

Всеки вид марка, който може да бъде представен в регистър достатъчно ясно, че да се определи предмета на закрила, може да бъде марка. Поради тази причина, както в България, така и в ЕС, ароматите и вкусовете не могат да бъдат търговски марки.